top of page
  • Yazarın fotoğrafıMutfak Önder'i

COVID-19 Sonrası Mutfak Tasarımları

Güncelleme tarihi: 7 Oca 2022

COVID-19 tüm hayatımızı değiştirdi. Peki ya mutfak tasarımlarına etkileri nasıl oluyor dersiniz?

COVID-19 ile birlikte hayatımızda ne gibi değişiklikler olduğuyla ilgili APCO’nun ABD’de yaptığı bir ankete katılanların %62’si evde daha fazla yemek yaptıklarını ve bunun kendileri için pozitif bir gelişme olduğunu belirtiyor. Türkiye'de bu oranın çok daha fazla olduğunu söylemek için sosyal medyaya bir göz atmak yeter de artar bile.


Bugünlerde evimizin kalbi olan mutfaklarda daha fazla zaman geçiriyoruz. Malum sebeplerden her zamankinden biraz daha fazla yemek yapıyoruz ve yemek yiyoruz muhtemelen. Bu rutinlerin dışında artık mutfakta çalışıyoruz, stoklar gibi aldığımız yiyecekleri mutfak dolaplarında koyacak yer ararken bir yandan da tezgahımızı ve dolaplarımızı sürekli siliyoruz. Aman virüsler evlerden uzak olsun! Tüm bunları yaparken de mutfak dolaplarımızın yetersiz kaldığı, kullanışlı olmayan ya da tamirata ihtiyacı olan bölümleriyle ilgili de içimizden söyleniyoruz.


Bugünler bir gün geçecek ve hepsinin çaresine bakacağız! Ve bence ilk icabına bakmamız gerekenler aşağıda saydıklarım olacak. Siz ne dersiniz?


Daha fazla depolama

Artık sürekli tükettiğimiz ve kısa zamanda bozulmayacak ürünleri stoklar gibi alıyoruz ve aldığımız onca ürünü sığdıracak yer yok. Varsa bile en dipte kalan ürünü şimdi yemek isteyen çocuğunuza ne diyebilirsiniz ki? Tüm rafı boşaltıp neyse istenen onu çıkarıp vereceksiniz mecbur. Yeter ki ağlamayı bıraksın!


Bu nedenle derin çekmecelerin, uzun üst dolapların, köşe alt dolap ya da boy dolap kiler çözümlerinin ve buna benzer bir çok pratik depolama çözümünün mutfaklarımızın olmazsa olmazları olacaklarını söylemek için kahin olmaya gerek yok. Gelin birkaç örneği birlikte inceleyelim.

Örneğin, standart yükseklikteki üst dolapların üzerine üst dolaplar ekleyerek depolama alanınızı artırmanız mümkün. Tabii tek kapaklı daha uzun üst dolaplar da kullanabilirsiniz.


Fotoğraf: Lineadecor - Terra model.Fotoğraf: Rusya merkezli Geometrium firmasının tasarımı.


Ya da yandaki görselde görebileceğiniz gibi üst dolapların üzerinde kullanılan dolapların derinliğini alt dolap derinliğinde kullanarak depolama alanını daha da artırabilirsiniz.


Kiler boy dolaplar tahmin edeceğinizin çok ama çok üzerinde depolama alanı sunabilir. Üstelik dışarı çekip istediğiniz ürünü kolayca alıp/koyabileceğiniz sürgü sistemleri kullanımda büyük kolaylıklar sağlıyor.


Fotoğraf: Lineadecor - Arya model.

Fotoğraf: Lineadecor - Lago model.


Le Mans mekanizmalı ve tel raflı köşe boy dolap. Alt bölümde yer alan le mans köşe kiler mekanizmasının kullanımı kavisli kenarları sayesinde çok pratik.

Mümkün olan tüm alt dolaplarda çekmecelerin tercih edilmesinde büyük fayda var. Özellikle derin çekmeceler. Bu sayede kullanımı kolaylaştırırken depolama alanını da artırmış olacaksınız.


Aşağıdaki görebileceğiniz gibi baza payını da çekmece alanı olarak değerlendirebileceğiniz çözümlerde mevcut.


Fotoğraflar: Nobilia


Kolay temizlenen yüzeyler

Tezgahınızı ve dolaplarınızı silip duruyorsunuz ama nedense her şeyin yeterince temiz olduğuyla ilgili içiniz pek rahat değil.


Mutfağınızın yüzeyleri mutlaka çok kolay temizlenen ve mümkünse bakteri barındırmayan malzemelerden seçilmeli. Seçtiğiniz malzemenin yüzeyi düz ve pürüzsüz diye kolay temizleneceğini düşünmeyin. Özellikle tezgahınızı seçerken gözeneksiz (non-porous) yüzeyli bir malzeme tercih ederseniz çok rahat edersiniz. Piyasada bu özelliğe sahip yerli ve ithal birçok malzeme var.


Silestone tezgahlarının özelliklerinden bazılarını anlatan bu görselin detaylarını firmanın sitesinde bulabilirsiniz.


Cosentino - Cuisine Anne Valery renk. Neolith - Zaha Stone renk.Çalışma, yemek yeme ya da nefes alma alanı

En azından hafta bir iki gün evden çalışıyoruz artık. Yemek yaparken iki maile cevap verip üzerinde çalıştığınız raporu gözden geçirmek ne iyi olurdu, değil mi? Ya da evinizin tüm odaları diğer aile fertleriyle işgal edilmiş durumdayken, mutfağınızın bir köşesinde kahve içip çalışabilecek rahat bir köşeniz olsaydı keşke.


Mutfağınızın bitiminden uzanan bir bar bölümü, mutfağınız yeterince büyükse bir ada ve arkasında bir kaç sandalye, ya da en kötü çekmece bölümünde gizli masası olan bir alt dolap ve istiflenebilir rahat bir sandalye... Mutfakta keyifli bir şekilde oturabileceğiniz bir alana mutlaka ihtiyacınız var.

Fotoğraflar: Lineadecor Etna model.


Yukarıdaki örnekte görebileceğiniz gibi gizli masa mekanizmalı çekmece alt dolapları dar alanlar için en ideal çözümlerden birisi. Dakikalar içinde bir masanız olabilir ya da olmayabilir. Bu arada, tavana asılan raf sistemi de adanızın üzerindeki boşluğu değerlendirmek için ideal bir çözüm.


Mutfakta oturma köşesi bir çoğumuzun evinde var ve genelde bu oturumların altında bir sandık sistemi bulunuyor. Oturduğunuz minderli bölümü yukarı kaldırıp sandığın içine ulaşmak mümkün ama bence yandaki görselde göreceğiniz çözüm çok daha ideal ve kullanışlı. Derin çekmenizi açar açmaz her şeye kolayca ulaşabilirsiniz. Üstelik oturum alanınızla mutfağınızı aynı renk yapmanız da mümkün.


Fotoğraf: NobiliaBüyük bir mutfağınız varsa aşağıdaki mutfak, bu yazıda belirttiğimiz neredeyse tüm noktaları dikkate alan en ideal tasarım olabilir sizin için. Adadan uzanan bar bankosu hem çalışmak hem de bir şeyler yerken ya da yemek hazırlarken aile fertlerinizle keyifli dakikalar geçirmek için birebir. Çift taraflı dolaplardan oluşan ada tasarımı, farklı kiler mekanizmaları kullanabileceğiniz boy dolaplar, alçaktan asılmış ama yüksekliği oldukça fazla olan camlı üst dolaplar... Daha ne olsun bilemedim.


Ada tezgahı üzerine monte edilen açık raf tahmin edebileceğinizden daha pratik bir çözüm olacaktır; tüm baharatlar ve yemeğinize lezzet katacak taze yeşillikler bir kol mesafesinde.

Lineadecor - Terra model.


Siz mutfağınızda başka ne gibi değişiklikler yapmak istiyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıda yorum olarak paylaşın ki atladığımız bir şey kalmasın.


Sevgiler,

Mutfak Önder'i


Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page