top of page
  • Yazarın fotoğrafıMutfak Önder'i

Kulplu mutfak mı? Kulpsuz mutfak mı? Hangisini tercih etmeliyiz?

Güncelleme tarihi: 7 Oca 2022

Mutfağın tasarımını en çok etkileyen unsurlardan bir tanesidir kulplar. Ölçüleri, farklı yüzey seçenekleri, renkleri, tasarımları ve kapak üzerindeki konumları mutfak tasarımına bambaşka bir hava verir.

Kulp tercihi yapmak zaten bu kadar zorken, bir de kulpsuz mutfak dolabı alternatifleri gözünüze çarpmıştır mutlaka. Daha yalın ve minimal bir tasarıma önem verenler için en iyi alternatiflerden bir tanesi kulpsuz mutfak dolabı tercih etmek olabilir, ancak bu tercihin bilinçli yapılmasında fayda var. Özellikle kullanım alışkanlıklarına göre bir tercih yapılmazsa, sonuçtan memnun olunmayabilir. O yüzden gelin kulplu ve kulpsuz mutfak dolapların artı ve eksilerini birlikte değerlendirelim.


Kullanım güvenliği açısından kulpsuz mutfaklar daha avantajlı.

Tercih edilen kulplara bağlı olmakla beraber büyük bir çoğumuzun mutfakta dolaşırken bir yerlerimizi dolap kulplarına çarpmışlığı ya da elbisemizin kulplara takıldığı olmuştur. Bu bizler için nispeten önemsiz gözüksede özellikle küçük çocukları olan ailelerin bu konuya biraz daha özen gösterdiklerini söylemek yanlış olmaz. Çünkü kimse miniklerin mutfakta koştururken bir yerlerini kulplara çarpmalarını istemez, özellikle mutfağınız darsa. Bu sorunun önüne geçmenin en pratik yöntemi; kulpsuz dolaplar.


Fotoğraf: NKBA💡 Öne doğru çıkıntısı olmayan entegre ya da gömme kulplarda güvenli kullanım açısından iyi fikir ve yeniden trend olmaya başladıklarını söylemek yanlış olmaz.


Kulpsuz mutfaklarda ankastre cihazlar tercih edilmeli

Kulpsuz mutfak dolaplarıyla daha yalın ve minimal bir tasarıma sahip olabileceğimiz konuşmuştuk. Tabi bu görüntüyü tamamlayacak en büyük etmenlerden bir tanesi de mutfağımızda kullandığımız ankastre cihazlar olacaktır. Dolaplarların kulpsuz, yalın görüntüsünü, kesintisiz ve mümkün olduğunca geniş dolaplar kullanarak artırmamız mümkün. Öte yandan, bana sorarsanız, tam bu görüntünün ortasında solo bir bulaşık makinesi görüntüsünden daha kötü bir şey yok. O solo bulaşık makinesinin sağında, solunda ve muhtemelen üstünde kalan boşluklar, cihazın arkadaki tesisat boruları nedeniyle kapaklara göre önde durması, vs... Solo buzdolabı için de aynı şeyi söyleyebilirim belki ama buzdolaplarını genelde mutfağımızın bir ucunda kullandığımız için o kadar göze batmıyorlar.

Böyle bir mutfakta solo bulaşık makinesi hayal edebiliyor musunuz?


-Hayıırrrrr!Lineadecor'un tasarımcıları da benimle aynı fikirde olacaklar ki bulaşık makinesini ankastre tercih etmişler. Yetmemiş, yükseltilmiş ankastre bulaşık makinesi konumu sayesinde eğilip bükülmeden bulaşıkları yıkamayı çok pratik hale getirmişler.


Fotoğraflar:

Lineadecor - Fila modelKulpsuz mutfaklar mı yoksa kulplu mutfaklar mı daha pahalı?

Öncelikle bu konuda daha detaylı açıklamalar yaptığım aynı başlıklı yazıma göz atmak isterseniz, buradan buyrun.

Cevap basit. Karşılaştırdığınız her iki mutfağında aynı kapak ve gövde malzemesine sahip olduğunu kabul edersek, ve eğer kulplu olan için çok özel bir kulp ya da kapak genişliğinde entegre kulp tercih etmediyseniz muhtemelen kulpsuz mutfağın fiyatı daha pahalı olacaktır. Neden mi?

Dolapların kapaklarını kulpsuz açılmasını sağlamak için birkaç yöntem var. Bunlardan en öne çıkan beş tanesini aşağıda sıraladım.

  1. Kulpsuz açılım profilleri (GOLA Profil)

  2. Elektrikli kapak açma-kapama mekanizmaları

  3. Bas-aç mekanizmalar

  4. Üst dolaplar için taşmalı veya gizli alüminyum kulp sistemleri

  5. Kendinden profilli kapaklar

Bu saydığım yöntemler, gerek kullanılan mekanizmaların maliyeti, gerek üretim-montaj zorluğu nedeniyle olsun, kulplara göre daha pahalı diyebiliriz. Dolayısıyla bu maliyetlerin mutfağın satış fiyatına yansıması kimse için sürpriz olmamalı.

Fotoğraf: Nobilia


Mutfak dolaplarının temizliği konusunda ne kadar hassassınız?

Hepimiz için temizlik çok önemli ama sizin için temizlik her şeyin başında geliyorsa ya da başak burcuysanız (şaka şaka) kulpsuz dolaplar size pek uygun olmayabilir.


Neden mi? Bir örnekle açıklamaya çalışayım, tabii örnekler çoğaltılabilir;


Mutfağınızda güzel bir kurabiye hazırladığınızı düşünün. Un, şeker, yumurta, kabartma tozu, vanilya ve yağı koydunuz. Ellerinizle güzelce hamuru yoğuruyorsunuz. Genelde tek elinizi kullanırsınız ama bu sefer hamur diğer elinize de bulaştı ve kurabiyenin içine koymanız gereken kuru üzümler ortada yok. Hay Allah, çekmeceden çıkarmayı unutmuşsunuz. Kusura bakmayın ama hiçbirimiz böyle bir durumda ellerimizi komple yıkayıp o kuru üzümü çekmeceden çıkarmayız. Mecbur elimizin en temiz yeriyle o çekmeceyi açıp kuru üzümleri çıkarmalıyız ve sağda solda leke bırakmadan bu işi yapmak zor.


İşte bu ve buna benzer durumlar başınıza geldiğinde kulplu dolaplar daha pratik olabilir. Kulplu dolaplarda kapakları açmak için hep kulpları kullanırken, kulpsuz dolaplarda kapakları farklı yerlerinden tutup açmanız mümkün. Bu bence çok pratik bir şey ama bir süre sonra kapakta oluşan lekeler sizi şaşırtabilir. Yine de daha az leke gösteren ve temizlemesi kolay bir kapak malzemesiyle bu durumu daha az zahmetli hale getirebilirsiniz. Ayrıca bir süre sonra kulpsuz dolaplarınızın kapaklarını sanki kulp varmış gibi hep bir yerden ve iz bırakmadan açıp kapatmaya alışacağınızdan şüpheniz olmasın.


Kulplu dolaplar zamanla daha fazla bakım gerektirebilir.

Vidayla monte edilen kulpların vidaları zamanla gevşeyebilir. Ne var bunda diyebilirsiniz. Bir tornavidayla hemen sıkıyorsunuz sonuçta. Doğru, ama bir süre sonra yine gevşiyor. Tekrar sıkıyorsunuz. Tekrar gevşiyor ve sonunda vida artık tutmaz oluyor. Yeni vida, yeni kulp derken tüm bunlar bazen çok zahmetli işler, özellikle mutfağınızı aldığınız firma bu konuda size destek olmuyorsa… Tek başınıza aynı kulbu bulmaya çalışmak ya da mevcut kulp deliklerinize uygun yepyeni bir kulp bulmak tahmin ettiğinizden zor olabilir. İşte bu nedenlerle, kulpsuz dolaplar bu konuda bir adım daha önde diyebiliriz. Kulp yok! Zahmet yok!

Fotoğraf: Nolte


Kulplu ve kulpsuz mutfaklarla iligli paylaştığım bu genel bilgiler umarım sizlere yardımcı olmuştur. En başta da belirttiğim gibi, mutfağınızı yenilerken tasarımla ilgili kararları bilinçli bir şekilde vermek önemli. Sonuçta aynı mutfağı çok uzun yıllar kullanacaksınız ve verdiğiniz bir yanlış karar kullanım açısından yıllarca sürecek memnuniyetsizliklere neden olabilir.


Bu paylaştığımız bilgiler belki arkadaşlarınıza, görümcenize ya da kayınbiraderinize de yardımcı olur. Çekinmeden paylaşın lütfen. Her şeyi mümkün olduğunca özet ve genel bilgili olarak tutmaya çalıştım. Dolayısıyla eklemek istedikleriniz varsa, yorum olarak paylaşabilirsiniz.


Sevgiler,

Mutfak Önder'iSon Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page