top of page
  • Yazarın fotoğrafıMutfak Önder'i

Markalı mutfak tercih etmek için 10 neden

Güncelleme tarihi: 9 Nis 2022

Türkiye'de mutfak mobilyası kullanım ömrü ortalama 15-20 yıl ve ev sahipliği oranı da %60 civarında. Bu tabloya baktığımızda pek çoğumuz ömrümüzde hiç mutfak mobilyası almıyoruz ya da bir yada iki defa anca alıyoruz. Dolayısıyla mutfak mobilyası alırken bu kadar kafamızın karışması çok normal.


Mutfak mobilyası satın alabileceğimiz kurumların seçenekleri pek fazla değil. Birinci seçenek, bu yazımızda inceleyeceğimiz modüler mutfak satan firmalar. İkinci seçenek, sadece mutfak değil de farklı ahşap işleri yapan ve müşterinin talebine göre özel üretim yapan atölyeler/marangozlar diyelim. Bir diğer seçenekse Yapı Marketler, bu gruba online mutfak satışı yapan firmaları da sokuyorum çünkü benzer bir sistemi kullanıyorlar. Gelin neden markalı modüler mutfak firmalarını tercih etmeliyiz konusunu birlikte irdeleyelim.


Modüler mutfak ne demek?

Modüler mutfak, hazır mutfak, monteli mutfak ve bunlara benzer bir çok tanımı piyasada sıklıkla duyuyoruz. Benim bu yazımda bahsedeceğim modüler mutfak tanımını, standart ölçü ve tiplerde üretilerek monteli (kutu gibi) bir şekilde müşterisine sevk edilen ve lego gibi yerine montajı yapılan mutfak olarak açıklayabiliriz. Ancak işin içine bir de markalı ibaresi girince işler biraz karışıyor. Bu ifadeyi duyunca benim aklıma;

  • Standart ölçü ve tiplerde modüller yani dolap tipleri

  • Standart mutfak modelleri ve renk alternatifleri,

  • Mutfak tasarım programı ve bilgisayar destekli bir sipariş sistemi

  • Bu ürünlere özel geliştirilen bir üretim altyapısı,

  • Ve son olarak benzer konsepte sahip mağazalar,

gibi bir dünya yatırım ve çalışma geliyor. Dolayısıyla ürünü pazara sunarken, daha iyi kazanç için, bir marka ile sunmak, tanıtım ve satışını bu marka altında yapmak bu işin olmazsa oluyor. Tanımda anlaştıysak, şimdi gelin markalı modüler mutfak tercih etmek için 10 nedeni özetleyelim beraber;


1- Profesyonel hizmet

Mutfak mobilyası işi aslında bir hizmet işidir. Müşteri daha mağazanızdan içeri girer girmez hizmet vermeye başlarsınız; ürünü anlatmak, müşterinin ihtiyaçlarını anlamak, yerinde ölçü almak, projelendirme, tezgah ve cihazlar gibi diğer tamamlayıcı ürünlerin mutfakla birlikte tasarlanması-seçilmesi, mutfak tesisatının ve duvarlarının yeni mutfak mobilyası tasarımına göre düzenlenmesi için yapılan tadilat işleri, üretim-nakliye-montaj hizmetleri ve yıllarca devam eden satış sonrası servis hizmetleri... Hem ürünü satan hem de ürünü satın alan için oldukça zahmetli ve uzun soluklu bir süreç. O nedenle işin her aşamasında profesyonel hizmet alabilmeniz çok önemli.


Profesyonel hizmet derken ne demek istediğimi biraz daha açayım;


a- Projelendirme

Hazır mutfak firmaları mutfak tasarımlarınızı projelendirirken bu iş için özel olarak geliştirilmiş tasarım programlarını kullanırlar. Bu tasarım programları sayesinde projenizin her detayını tam yerinde uygulanacak şekilde en ince detayına kadar incelemeniz mümkündür. Ölçülü plan ve görünüşler, render olarak tabir edilen 3 boyutlu renkli sunumlar, tesisat planları, detaylı ürün/modül listesi gibi bir çok detay size sunulur. Cihaz ve tezgah detayları netleştirilir. Böylece ne sipariş verdiğinizi tam olarak bilirsiniz.


b- Tadilat işleri

Üzerinde anlaştığınız mutfak projesinin yerine uygulanabilmesi için bir takım tadilat işlemi yapılması gerekebilir. Bu tadilat işlerinin de zamanında ve en doğru şekilde yapılması çok önemli. Çalıştığınız mutfak firmasının duvar yıkıp örecek ya da elektrik tesisatı değişikliği yapacak ekibi olmayabilir ama en azından size ne yapılması gerektiği konusunda teknik dokümanları eksiksiz ve yanlışsız olarak verecektir. 'O kenardaki prizi 50 cm sağa kaydırılsın' diyerek iş yapmak pek profesyonelce olmaz.


c- Montaj

Modüler mutfak markalarının montaj süreçleri genelde hızlıca ve sorunsuz şekilde bitirilir. Çünkü ürün zaten fabrikada projenizdeki şekilde ve tam yerine uyacak şekilde üretilir ve monteli şekilde montaj yerine uzman ekiplerce sevk edilir. Gerisi Lego ile oynar gibi doğru modülü doğru yere yerleştirip sabitlenerek tamamlanır.


Normal şartlarda montaj yerinde kesilmesi gereken malzemeler; dolgu bantı dediğimiz dolaplarla duvarın birleştiği yerde kullanılan kapama parçaları ve dolapların altında kalan baza bantlarıdır. Ayrıca, eğer varsa, taç ve ışık bantı gibi aksesuarlar yerinde kesilip köşe alıştırılmaları yapılabilir.


Mutfak montajını takiben taş tezgah ve ankastre cihaz montajları da ayrı ekiplerce tamamlanır. Düzgün projelendirme ve koordinasyonla bu işi en kısa sürede ve sorunsuz tamamlamak sürpriz olmaz.


2- Şeffaflık

Mutfak alırken her detayı iyice anlamak gerekir. Bu detalaylar hem projelerde hem sözleşmeler de açık bir şekilde ifade edilir. Mutfağın rengi, kapağın malzemesi, kulbun tipi, dolapların ölçüleri, tezgah malzemesinin cinsi-rengi, ankastre cihazların kodları, satıcı firmanın yükümlülükleri, teslim süreleri gibi daha sıralayabileceğim onlarca detay size verilen dosyalarda belirtilir. Sizin yapmanız gereken sakin kafayla tüm detayları gözden geçirdikten sonra her şey sizin için uygunsa siparişi onaylamaktır.

Müşteri sizsiniz ve kontrol sizde, eksik olduğunu düşündüğünüz her detayı o dosyalara eklemelerini isteyebilirsiniz. Laf kalabalığına, gri noktalara, anlamsız sözlü taahhütlere aldanmak durumunda değilsiniz.


3- Geniş ürün yelpazesi

Yazımın başında bahsettiğim gibi modüler mutfak denilen ürün, işin her aşamasında standart bir uygulamayı gerektirir. Bu uygulamaları oluştururken dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan birisi hitap edilen pazarın beğenisine hitap edecek model, renk ve yüzey tiplerinin ürün gamında yer verilmesidir. Bunu yaparken de geniş bir kesime hitap edecek şekilde farklı modeller, renkler, mekanizmalar, aksesuarlar ve modül sistemleri sunmak önemlidir. Yoksa bin bir zahmetle mağazanıza giren müşterinize 'o model/renk bizde yok' deyip göndermeniz gerekebilir.


4- Kalite

Modüler mutfak sistemine yukarıda bahsettiğim yatırımları yapmanın asıl amacı yüksek adetli satışlara ulaşmaktır. Ya da diğer açıdan bakarsak o kadar yatırımın anlamlı olması için yüksek adetli satış yapmak ve yüksek cirolar elde etmek bir zorunluluktur. Araba üreten fabrikalar gibi bir üretim sistemi kurularak amiyane tabirle sürümden kazanmak hedeflenir. Üretilen birinci parça da bininci parça da aynı kalitede olmalıdır. Kaliteyle ilgili gözden kaçan bir detay belkide yüzlerce mutfağın yeniden üretilmesi demek olabilir. O nedenle markalı mutfak firmaları kaliteli malzemeleri doğru teknolojilerle en yüksek kalitede üretmeye gayret ederler. Ayrıca hazır mutfak firmalarının marka ve dayanaklı tüketim ürünü üreticisi olmanın gerektirdiği kalite sertifikalarını almaları zorunludur ya da beklenir. Tüm bu nedenlerle kalite konusunda içiniz nispeten ferah olabilir.


5- Prestij ve Katma Değer

Hepimiz evimizin tasarımına, seçtiğimiz mobilyaların kalitesine, her şeyin birbiriyle uyumuna çok özen gösteririz. Her şeyden öte, bu bizim evde geçirdiğimiz zamanın kalitesini arttırır. Ayrıca gelen misafirlerimize de ne kadar zevkli bir insan olduğumuzu gösterebilmenin, onların da bizimle birlikte evimizde geçirdikleri zamanı keyifli hale getirmenin en kolay yöntemlerinden biridir. Dolayısıyla estetik ve güzel tasarımlar herkesi mutlu eder ve intibanızı artırır.

Öte yandan, mutfağınıza yapılacak her türlü yatırım aslında her anlamda bizler için kazançtır. Özellikle evimizin değerine direk olarak katkı yapacak bir yatırım olacağının farkında olmamız gerek. Nasıl mı? Evinizi satmak istediğinizi düşünün. İnsanların yeni bir ev alırken ilk dikkat ettikleri ürünlerin başında mutfak geliyor. En iyi şekilde tasarlanmış ve yerine uygulanmış bir markalı mutfak sizin için iyi bir pazarlama argümanı ve müşterinin karar vermesinin kolaylaştıracak bir detay olacaktır. Satılık ev ilanlarına dikkat ederseniz evin özel


liklerinden bahsederken 'hilton banyolu, şu marka mutfaklı' gibi detaylar gözünüze çarpacaktır.


6- Garanti

Türkiye'de her dayanıklı tüketim ürünü belirli testlere tabi tutulur. Yasal zorunluluklar çerçevesinde 2 yıl garantili olarak satılır. Garanti belgesiyle birlikte ürünü nasıl kullanmanızı gerektiren bir kullanım klavuzu mutlaka verilir. Bir atölyeden alınan mutfağa garanti belgesi verildiğini görmedim. Bir çok markalı mutfak firması garanti süresi bittikten sonra bile, belli servis ücretleri karşılığında size servis vermeye devam eder ve yaşadığınız problemleri mutlaka bir çözüme kavuşturur. Çok uzun yıllar kullanacağınız bir ürün için bu önem verilmesi gereken bir detaydır.


7- Devamlılık

Devamlılık başlığını aslında iki alt başlık altında değerlendirebiliriz; hizmet devamlılığı ve ürün devamlılığı.


a- Hizmet devamlılığı

Garanti konusunu açıklarken aslında hizmet devamlılığından kısaca bahsettim. Mutfağın çok uzun yıllar kullanılacağının farkında olan markalı mutfak firmaları sizden gelebilecek her türlü hizmet talebine cevap verebilecek konumda olurlar. Servis ekipleri ürünün detaylarını gayet iyi bilir ve onlarca yıl önce alınan bir ürün olsa da gerekebilecek malzemeler için yedek parça stoğu bulundurlar ya da o ürünün yedek parçası olmasa bile farkı bir çözüm önerisi sunarlar. Bence mutfak gibi belki 20 yıl kullanılacak bir ürün için bu çok önemli detay.


Hizmet devamlılığı konusunda diğer bir hususta size mutfak satışını yapan o markalı mutfak mağazası kapanmış olsa bile bu artık hizmet alamayacağınız anlamına gelmez. Firmanın diğer mağazalarından ya da müşteri hizmetlerinden mutlaka destek alırsınız. 'Mustafa abi dükkanı kapatmış' diye dertlenmenin manası yok.


b- Ürün devamlılığı

Bazen de yıllar önce temin ettiğiniz mutfağınıza yeni dolaplar eklemek isteyebilirsiniz. Yıllar içinde farklı ihtiyaçların oluşması gayet normal. Böyle durumlarda, markalı hazır mutfak firmalarından büyük ihtimalle mutfağınızla aynı model ve renkten ürünler temin edebilir ve mutfağınızın estetik dokusunu kaybetmeden bu değişiklikleri tamamlayabilirsiniz. Zira markalı mutfak firmaları ürün yelpazelerindeki model, renk ve yüzey seçeneklerini belli analizlerden sonra piyasaya sunar ve bu ürünleri uzun yıllar satış hattında tutarlar. Bir gün iptal etseler bile belli bir oranda yedek parça stoğu ellerinde bulundururlar. Buna karşılık özel üretim yapan firmalar sadece sizin projeniz için gerekli olacak malzemeleri temin eder ve ürün devamlılığı konusunda bir taahhütte bulunmazlar. Teslimattan iki ay sonra bile 'abla o malzemeden elimizde kalmadı, komple plaka almak lazım, bir bakalım.' gibi cümlelerle karşılaşabilirsiniz.


8- Erişilebilirlik

Modüler mutfak işi yapıyorsan, her sene binlerce mutfak satmak istiyorsan, bunun için gerekli ürün gamını ve üretim sistemini kurduysan ihmal edemeyeceğiniz son adım da hedef müşterilerinizin yaşadığını düşündüğünüz bölgelerde mağazalar açmak olacaktır. Hızlı bir google aramasıyla ilgili firmanın mağazalarına ve yetkili kişilere ulaşabilirsiniz.


9- Tamamlayıcı ürünlerde çeşitlilik

Mutfak mobilyası derken bir çoğunuz komple bitmiş mutfağı hayal ediyorsunuz ancak pratikte o ürünlerin hepsi bir firmanın elinden çıkmıyor. Benim mutfağın kuzenleri diye adlandırdığım; ankastre cihazlar ve tezgahlar genellikle başka firmalar tarafından üretilir ve sizlere temin edilir. Ancak mutfak almak için gittiğiniz mağazalar tüm bu ürünlerin yetkili satıcısıdır. Dolayısıyla bu üç ürünü ve başka bir çok ürünü birlikte görür, birbirleriyle uyumlarını inceleyebilir ve gerekli tüm teknik bilgi ve hizmeti bir mağazadan alabilirsiniz.


10- Ödeme kolaylığı

Mutfak tek bir ürün kalemi olarak evinize yaptığınız en büyük yatırımlardan biridir demek pek yanlış olmaz. Durum böyle olunca finansal açıdan size sunulacak her seçeneğin büyük faydası olur. Bu nedenle mutfak firmaları bir çok farklı kredi kartına taksit seçeneği sunar. Belli kredi kartlarına özel kampanyalar uygular ve hatta bazı finans kuruluşlarıyla ev tadilatı için sunulan özel kredilere kolayca sadece kimlik bilgilerinizi paylaşarak başvurmanızı sağlarlar.


Sonuç olarak, mutfak gibi bir ürünü satın alırken vereceğiniz her karar çok önemlidir. İyice araştırmadan ve etraflı şekilde düşünmeden karar vermemeye çalışın. Bol şans!


Bu yazım ve bu platformda paylaştığım diğer yazılara da bir göz atar ve görüşlerinizi benimle yorum olarak paylaşırsanız çok memnun olurum.


Sevgiler,

Mutfak Önder'i

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page